Finland Flag Finland Flag -->

czwartek, 1 maja 2014

niedziela, 20 kwietnia 2014

Hyvää pääsiäistä Rasmuserzy!

Hei :) Dzisiaj jest najważniejsze święto w naszej religii, czyli Wielkanoc. Z tej oto okazji życze wam
Hyvää pääsiäistä !!




Chciałabym również opowiedzieć o wielkanocy w Finlandii:





Pääsiistä (dosłownie ,,wychodzenie z postu”).

Jak wiecie lub też nie, większość Finów wyznaje luteranizm. Toteż Wielkanoc ma dla nich znaczenie bardziej wypoczynkowe niźli religijne. Jednak jak każdy kraj mają swoje tradycje.
Święta zaczynają się w Niedzielę Palmową – Palmusunnuntai. Wtedy to dzieci przebrane za czarownice chodzą po domach z gałązkami wierzbowymi i recytują wierszyk:
Irvon varvon tuoreeks terveeks tulevaks vuodeks, vitsa sulle, palkka mulle. (tłum: macham gałązką na świeży i zdrowy nadchodzący rok; gałązka dla ciebie, podarunek dla mnie)
Za wierszyk, jak w Halloween, otrzymują cukierki, ewentualnie drobne pieniądze.
Niedziela jest też początkiem Suuri viikko – Wielkiego Tygodnia. Jest on zwany także Hiljainen vikko – Cichym tygodniem, gdyż w czasie jego trwania zabronione są głośne rozmowy, śmiech czy zabawa.
W Kiirastorstai, czyli Wielki Czwartek, Finowie wyzwalają gospodarstwa złego ducha Kiira. Aby to zrobić, stara kobieta, mamrocząc zaklęcia, ciągnie po podwórku wózek, w którym muszą znaleźć się: skórzane (lub zrobione z kory brzozowej) stare buty, pojemnik z płonącą smołą, laski, kosa oraz sierp, których trzonki dotykać mają ziemi. Finowie oczyszczają się nie tylko z duchów – tego dnia obowiązkowo odwiedzają saunę i szorują ciało. Dla prawosławnych mieszkańców jest to również czas porządków.
Kolejnym ważnym dniem świąt jest Pitkäperjantai (dosł. Długi Piątek) – Wielki Piątek. W ten dzień panuje całodzienny post. Niegdyś dzieci dostawały w tym dniu lanie przypominające mękę Chrystusa. Teraz jednak, stwierdzam to z ulgą, zwyczaj ten nie jest raczej praktykowany. Wierzono, że w tym dniu zło osiąga szczególną moc, gdyż Chrystus leży w grobie. Wtedy wybrani mogli dojrzeć w świątyni czarownicę siedzącą tyłem do ambony, z kubłem na twarzy (aby nie słyszeć kazania). W nocy odbywały się natomiast proroctwa.
Lankalauantai (Wielka Sobota) jest dniem palenia ognisk. Mają one odstraszyć wspomniane wcześniej czarownice.
Niedziela i poniedziałek wielkanocne są okresem radości ze Zmartwychwstania. W niedzielę Finowie mają zwyczaj oglądać wschód słońca. Wierzono, że tańczy ono, ciesząc się z powstania z martwych Chrystusa. Tego dnia mieszkańcy Finlandii obserwują pogodę – północny wiatr jest dobrym znakiem dla łowców ptaków, natomiast bezchmurny poranek wieści obfitość dzikich jagód.

 Tradycyjną fińską potawą wielkanocną jest mämmi – masa składająca się z wody, żyta i słodu; gotowana, a następnie zapiekana; tradycyjnie jedzona na zimno lub z chlebem, natomiast obecnie ze śmietanką, cukrem.



Bardzo popularne są też jajka w czekoladowej skorupce produkcji Fazera.



ŻYCZĘ WAM SPOKOJNYCH WESOŁYCH ŚWIĄT I MOKREGO DYNGUSA ;)

wtorek, 4 lutego 2014

My house - nowa piosenka Lauriego

Hejjjjj Rasmuserzy! Sorry, że mine nie było, ale... już jestem :) I wracam z najnowszą piosenką Lauriego  :)






Słowa:

My house
My way
My choice
My will...
My voice
My sound
My rhyme
My time x2
My house
My world
My streets
My base
My beats
My thrill
My case (kicks)
My drug
My face
My house
My soul
My mind
My view
My style
My dream
My life
My time x2
My house...

I`m going deeper
I like when It gets wicked
Can I kick it?
I like when It gets wicked
Can I kick it?



Cóż, nic dodać nic ująć :) Nie mam zastrzeżeń, ale i tak nie jestem fanką takiej muzyki ;o

A co wy o niej myślicie?